Izračunajte kapacitet

Kako izabrati toplotnu pumpu?

Kako izabrati toplotnu pumpu?

12. 2. 2024.

3 min

vazduh voda toplotna pumpa
vazduh voda toplotna pumpa
  • Toplotne pumpe su najefikasnije kada rade između 25 - 75% kapaciteta.

  • Toplotna pumpa može da modulira svoj rad do 1/4 njene maksimalne snage pre nego što se isključi.

  • Pravilno dimenzionisana toplotna pumpa radi dva do tri ciklusa svakog sata.

Ukoliko razmišljate o kupovini toplotne pumpe kako biste smanjili toškove grejanja izbor optimalne snage, odnosno pravilno dimenzionisanje toplotne pumpe je preduslov efikasnog sistema grejanja. Naravno, ni najbolja toplotna pumpa ne može ostvariti svoj potencijal ukoliko je ostatak instalacije pogrešno dimenzionisan ili pogrešno dizajniran.

Inverterski rad toplotne pumpe

Inverterski rad toplotne pumpe

Inverterski kompresor je ključna komponenta modernih toplotnih pumpi. Toplotna pumpa može da modulira svoj rad do 1/4 njene maksimalne snage pre nego što se isključi. Radi na principu kontinuirane regulacije brzine kompresora, što omogućava precizniju kontrolu temperature i efikasniji rad sistema.

Umesto konstantne brzine, kao što je slučaj sa tradicionalnim kompresorima, inverterski kompresor može varirati brzinu rada u skladu sa potrebama sistema. To znači da može raditi sa nižom brzinom kada je potrebno manje hlađenje ili grejanje, a većom brzinom kada je potrebno više.

Cilj je pronjaći tu tačku gde se pogađaju toplotni gubici objekta sa proizvedenom toplotnom energijom od strane toplotne pumpe.

Radni opseg toplotne pumpe

Radni opseg toplotne pumpe

Toplotne pumpe su najefikasnije kada rade između 25 - 75% kapaciteta.

Veća toplotna pumpa neće brže zagrejati prostor. Ona ima veći kapacitet da transportuje energiju iz vazduha do izmenjivača toplote a samim tim da brže zagreje vodu u sistemu. Radijatorima, podnom grejanju ili fenkojlerima treba određeno vreme da zagreju prostoriju nevezano od toga koliko je brzo zagrejana voda koja došla do njih.

Ciklus rada predimenzionisane toplotne pumpe

Ciklus rada predimenzionisane toplotne pumpe

Ukoliko je toplotna pumpa predimenzionisana za prostor za koji je namenjena da greje njen rad izlgleda otprilike ovako:

  • Toplotna pumpa počinje sa radom - Raste temperatura polaznog voda u želji da dostigne zadatu temperaturu, npr. 35°C

  • Veća toplotna pumpa ima i veći potencijal da transportuje veću količinu energije iz okoline do izmenjivača toplote, a samim tim i brže da zagreje vodu u polaznom vodu

  • Kada termostat očita da je zadata temperatura postignuta šalje signal pumpi da prestane sa radom

  • Cirkulaciona pumpa šalje vodu do podnog grejanja, radijatora ili fenkojlera. Bez obzira o kom emiteru toplote da se radi, on toplotu iz vode koje došla do njega predaje prostoriji

  • Voda koja je prošla kroz emiter toplote je sada nešto hladnija, zato što je predala toplotu prostoriji, nego što je bila na ulasku u njega

  • Tako hladnija voda ponovo ulazi u toplotnu pumpu gde senzori očitavaju njenu temperaturu. Kada napravi par krugova kroz sistem voda se previše rashladi. Što su toplotni gubici veći voda se brže rashladi. Nekada to bude nakon svega par minuta

  • Kada temperatura padne ispod određene vrednosti signal se šalje toplotnoj pumpi da ponovo počne sa radom

  • Onda ona ponovo počinje sa radom, i tom prilikom povuče najviše električne energije, zagreva vodu polaznog voda do zadate temperature i ciklus se ponavlja

Ovaj kratki ciklus nepovoljno utiče na potrošnju struje, samim tim i na efikasnost, a pored toga povećava se habanje komponenti zbog konstantnog paljenja i gašenja.

Pravilno dimenzionisana toplotna pumpa radi dva do tri ciklusa svakog sata. Kompresor troši puno energije prilikom pokretanja i ukoliko to radi više puta nego što bi trebalo to može dovosti do povećane potrošnje struje, a samim tim i do većih računa za struju.

Zaključak

Zaključak

Ukoliko toplotnu pumpu dimenzionišemo za ektremene minuse, a kojih u toku godine ima samo par dana to znači da će 90% vremena ona raditi neefikasno.

Pre svega platićete više nego što trebate jer je veća toplotna pumpa skuplja.

Kako bi se sve ovo sprečilo najbolje je da pozovete nekoga ko ima iskustva sa izradom termičkog proračuna, kako bi izvršio merenja, uzeo u obzir sve pojedinosti Vašeg doma i na osnovu njih napravio kalkulaciju, na osnovu koje se predlaže toplotna pumpa adekvatnog kapaciteta.

Ukoliko želite da zakažete sastanak ili da dobijete savet oko dimenzionisanja i dizajniranja kompletnog sistema to možete uraditi putem linka.