9. 1. 2024.
4 min
Niži troškovi grejanja i hlađenja
Korišćenje obnovljivih izvora energija
Integracija na smart home
Kontrola putem Wi-Fi-a
Toplotne pumpe predstavljaju inovativnu tehnologiju koja omogućava efikasno grejanje ili hlađenje domova, koristeći pri tome obnovljive izvore energije poput vazduha, vode ili zemlje. Svaki tip toplotne pumpe ima svoje prednosti i mane, prilagođavajući se specifičnim potrebama klijenata i okruženju.
Preduslov da Vam se investicija isplati je dobro dizajniran sistem. Za procenu potrebnog toplotnog kapaciteta možete koristiti kalkulator kapaciteta. Rezultat kalkulacije ne predstavlja stopostotno tačan toplotni kapacitet za vašu kuću ili stan. Da bi se sistem pravilno dizajnirao neophodno je da se uradi detaljan termički proračun kako bi se uzeli u obzir svi faktori koji utiču na izbor toplotne pumpe - lokacija objekta, površina, tip i debljina izolacije, vrsta stolarije i dr. Kako bi se prikupile sve informacije i izvršila potebna merenja možete zakazati termin posete kada Vam odgovara.
Postoji više tipova toplotnih pumpi ali mi ćemo se fokusirati na one koje su najzastupljenije na našem području.
Od vazdušnih toplotnih pumpi posmatraćemo toplotnu pumpu Vazduh-Voda, a od geotermalnih toplotnih pumpi Zemlja-Voda i Voda-Voda.
Prvi termin označava odakle se uzima toplota a drugi termin označava čemu se predaje.
Ovo je najzastupljeniji tip toplotnih pumpi. One uzimaju energiju iz okolnog vazduha čak i pri jako niskim temperaturama, do - 28°C! Nama 0°C može delovati kao hladno ali freonu ta temperatura je dovoljno topla da izazove njegovo ključanje. Toplota se može uzimati iz vazduha sve do temperatrue apsolutne nule, -273,15°C.
Toplota koja se preuzme iz vazduha biva predata vodi preko izmenjivača toplote. Voda nastavlja da kruži kroz sistem do radijatora, podnog grejanja ili fenkojlera.
Za pravilan rad ovog tipa toplone pumpe neophodno je ispoštovati zahteve proizvođača prilikom postavljanja spoljašnje jedinice u vidi obezbeđivanja dovoljno prostora ispred i oko same jedinice.
U okviru toplotnih pumpi Vazduh - Voda razlikujemo dva tipa:
Split - jedna spoljašnja jedinica i jedna unutrašnja jedinica
Unutrašnja jedinica može biti sa ili bez bojlera za sanitranu toplu vodu
Monoblok - samo spoljašnja jedinica
Prednosti:
Niži investicioni troškovu u odnosu na druge tipove toplotnih pumpi
Subvencije - Dosta podsticaja od strane Vlade Republike Srbije kao i evropskih fondova za instlaciju ekološki prihvatljivijih i energetski efikasnijih sistema grejanja i hlađenja
Jednostavna instalacija - Relativno jeftina instalacija i održavanje
Velika efikasnost - COP (Koeficijent efikasnoti u režimu grejanja) je prosečno između 3 i 5
Višenamenska upotreba - Grejanje, hlađenje i priprema sanitarne tople vode
Mane:
Zavisnost od spoljašnje temperature - Sa padom spoljašnje temperature opada i efikasnost
Inicijalni troškovi - Veći inicijalni troškovi za nabavku i instalaciju opreme u odnosu na druge tipove grejanja
Ove toplotne pumpe koriste stabilnu temperaturu zemlje kako bi obezbedile energiju za Vaš dom. Zemlja čak i na manjim dubinama zadržava prilično konstantnu temperaturu tokom cele godine. Na dubini od 1,8 m - 3 m temperatura zemlje je oko 10°C tokom cele godine. Ova konstantna temperatura omogućava toplotnoj pumpi da izvlači toplotu iz zemlje tokom zime i da je odbacuje tokom leta, pružajući konstantan izvor energije za grejanje ili hlađenje.
Kvalitetno projektovane i pravilno održavane, ove pumpe mogu pružiti dugotrajno i pouzdano rešenje za klimatizaciju Vašeg doma. Redovno održavanje je ključno za očuvanje performansi i produženje životnog veka sistema.
U zavisnosti od tipa instalacije razlikujemo:
Horizontalnu instalaciju
Ovaj tip instalacije je generalno najisplatljiviji u slučaju porodičnih kuća, pogotovo u slučaju novogradnje kada je na raspolaganju kompletna parcela. Polaganje cevi vrši se na dva načina - par cevi se postavlja na različitu visinu, jedna postavljena na dubinu od 1,8 m a druga na dubinu 1.2 m ili se obe cevi postavljaju na istu dubinu od 1.5 m.
Vertikalnu instalaciju
Kada je površina zemljišta ograničena i nedovoljna da se iz nje izvuče energije za kompletan objekat tada se bira vertikalni sistem. Veliki stambeni objekti najčešće koriste ovaj sistem. U ovom slučaju buše se rupe (prečnika 10-15 cm) na međusobnom rastojanju oko 6 m i dubine od 30 do 120 m. Dve cevi su spojenje tako da formiraju U oblik, spuštaju se u rupu. Vertikalni delovi su spojeni jednom horizontalnom cevi koja je povezana na toplotnu pumpu.
Prednosti:
Visoka efikasnost: Zemlja zadržava relativno konstantnu temperaturu, omogućavajući konzistentan izvor energije za grejanje i hlađenje
Ekološka održivost: Korišćenje energije iz zemlje smanjuje potrebu za fosilnim gorivima, smanjujući emisije štetnih gasova
Niska potrošnja energije: Zbog stabilnog izvora energije, ove toplotne pumpe zahtevaju manje električne energije za rad u poređenju s nekim drugim sistemima grejanja, što može rezultirati nižim računima za energiju tokom vremena.
Dugotrajnost: Uobičajeno je da toplotne pumpe zemlja-voda imaju duži radni vek u poređenju s nekim drugim sistemima grejanja, pružajući dugotrajno rešenje za klimatizaciju doma
Mane:
Visoki početni troškovi: Instalacija toplotne pumpe zemlja-voda može biti skuplja u poređenju s nekim drugim sistemima grejanja. Potrebno je ulaganje u bušenje i postavljanje cevi ili postavljanje horizontalnih kolektora kako bi se omogućio pristup zemlji kao izvoru energije.
Potencijalni prostorni zahtevi: Postavljanje sistema zahteva odgovarajući prostor za bušenje sondi ili postavljanje horizontalnih kolektora. U nekim slučajevima, ograničen prostor može biti izazov za instalaciju.
Potreba za redovnim održavanjem: Iako imaju dug radni vek, ove toplotne pumpe zahtevaju redovno održavanje kako bi održale optimalnu efikasnost. To može uključivati čišćenje, proveru sistema i održavanje komponenti.
Zavisnost o kvalitetu zemljišta: Efikasnost toplotnih pumpi zemlja-voda može varirati u zavisnosti od karakteristika zemljišta. Kvalitet zemljišta može uticati na sposobnost sistema da efikasno izvlači toplotu iz zemlje.
Potreba za stručnim instalaterima: Instalacija toplotnih pumpi zemlja-voda zahteva stručnost i iskustvo kako bi se osigurala pravilna instalacija i funkcionalnost sistema.
Osnovna ideja iza toplotnih pumpi Voda-Voda leži u njihovoj sposobnosti da koriste energiju iz podzemnih ili površinskih vodotoka za zagrevanje ili hlađenje prostora.
Najčešća izvedba je sa dva bunara - Iz usisnog bunara podzemna voda se dovodi do toplotne pumpe gde se preko izmenjivača toplote energija predaje toplotnoj pumpi koja dalje tu energiju prenosi na sistem grejanja. Ukoliko se u blizini nalazi jezero ili reka moguće je korišćenje te vode kao izvor toplote.
Prednosti:
Visoka Efikasnost: Toplotne pumpe Voda-Voda mogu pružiti visok nivo efikasnosti, jer voda ima visoku toplotnu provodljivost
Ekološki Prihvatljivo: Koristeći prirodne vodene izvore kao primarni izvor energije, ove toplotne pumpe smanjuju emisije štetnih gasova i imaju manji ekološki uticaj.
Niska Energetska Potrošnja: Korištenje vode kao resursa za prenos toplote rezultira manjom potrošnjom energije u odnosu na neke druge toplotne pumpe.
Dugoročna Ušteda Novca: Iako inicijalni troškovi instalacije mogu biti viši, dugoročno gledano, vlasnici imaju potencijal za značajne uštede na računima za energiju.
Mane:
Zehtevno održavanje: Neophodno je obezbediti redovno servisiranje kako filtera vode tako i ostale pomoćne opreme
Dodatni troškovi: Kopanja bunara i testiranja kvaliteta vode
Rastojanje između bunara: Neophodno je obezbediti minimalno propisano rastojanje između usisnog i apsorpcionog bunara
Zaključak
Ukoliko se u obzir uzmu svi pomenuti faktori prilikom dizajniranja sistema, ali i prostorna ograničenja, tada se može odrediti optimalni tip toplotne pumpe za Vaš dom.
Od Vaših instalatera i izvođača tražite informaciju o obimu i troškovima pratećih radova koje obuhvata instalacija toplotne pumpe kako biste bolje odredili vreme povrata investicije.